środa, 29 maja 2013

6 Cnót Głównych Życia Szczęśliwego. 1. Mądrość i wiedza.

Mądrość i wiedza  są powszechnie pożądane praktycznie przez każdego z nas. Zdobywamy coraz więcej wiedzy na różne tematy, im więcej tym lepiej. Ogólnie ludzie, którzy mają dużą wiedzę są uważani za mądrych, czy słusznie? Cnota mądrości i wiedzy we współczesnej psychologii nawołuje do otwartości umysłu, kreatywności (!), ciekawości świata. Nie bójmy się być ciekawi tego, co nas otacza czyli części naszego życia. Wytyczajmy perspektywy i cieszmy się z możliwości uczenia się. Nie róbmy nic na siłę, a umiejętnie czerpmy radość  z mądrości i wiedzy jaką nam oferuje świat. W jaki sposób?

Sowa-symbol mądrości

Pracuj nad kreatywnością. Rozwijanie własnej kreatywności jest jedną z dróg do życia szczęśliwego. Warto wyobrazić sobie nowe sposoby działania i wprowadzić je w życie. Spróbuj od tej pory znajdować inne niż dotychczas sposoby rozwiązywania problemów. Kreatywność jest częścią pełnego przeżywania teraźniejszości, jest sposobem na spontaniczne działanie, tworzenie nowej, ciekawszej rzeczywistości. KREATYWNOŚĆ=DZIAŁANIE. Najprostszym sposobem są niewielkie zmiany w życiu codziennym. Zmień coś w swoim wyglądzie (nowa fryzura? o tak!), zmień trasę, którą pokonujesz każdego dnia do szkoły czy pracy. Największym błędem, który zabija w nas kreatywność jest fakt (znacie to bardzo dobrze) ciągłego zamartwiania się.. Co powiedzą inni.. Przez co postępujemy według ogólnych schematów by upodobać się każdemu. Błąd! Pamiętaj, myśl samodzielnie, miej własne zdanie-nie naśladuj innych.

Ciekawość to pierwszy stopień do piekła - ktoś kiedyś powiedział, czy aby na pewno? Obecnie wszyscy jesteśmy czegoś ciekawi, należy jednak pamiętać, że granica pomiędzy ciekawością (chęcią poznania nieznanego), a ciekawością (niegrzeczną) jest bardzo cienka. Ciekawości się nie zmusza, ją się rozbudza - pisał Daniel Pennac. Prawie jak z kobietą :) Ciekawość jest fundamentem uczenia się. Człowiek ciekawy jest otwarty na wyzwania, lubi gdy coś się dzieje, a gdy się nie dzieje to on się dzieje i tak w kółko. Myśleliście może o takim hobby..kolekcjonowanie nowych doświadczeń? Myślę, że to dobry pomysł (wyzwanie) na kolejne pół roku, co Wy na to? Proponuję założyć dziennik, w którym będziemy zapisywać wszystkie (nowe) doświadczenia życiowe, na koniec roku podzielicie się ze mną nimi,a ja z Wami moimi. Najdziwniejsze doświadczenia wyróżnię w szczególny sposób. Co ważne, pobudzanie naszej ciekawości eliminuje uprzedzenia i oczekiwania. Jak odkryć ciekawość w sobie? To proste:
 • codziennie ucz się czegoś nowego (może to być np. zwrot w obcym języku lub cokolwiek innego);
 • dużo czytaj, nie wszystko co się da, ale wszystko co Cię interesuje, intryguje i pobudza wyobraźnię. Staraj się wygospodarować w ciągu dnia parę minut na ulubioną książkę lub ciekawy artykuł;
 • jeśli nie jesteś zwolennikiem czytania (a szkoda), swoją ciekawość możesz pobudzać przez filmy dokumentalne, reportaże;
 • słuchaj, jeśli z kimś rozmawiasz nie lekceważ tego, co do Ciebie mówi;
 • miej własne, wypracowane, nienarzucone zdanie;
 • jeśli nie masz hobby spróbuj wybrać coś, co może Cie zainteresować i dowiedz się jak najwięcej na ten temat.
Otwartość umysłu, dystans, afirmacja. Umysły są jak spadochrony, funkcjonują tylko wtedy, gdy są otwarte. Nie bój się wyrazić swojego niezadowolenia, własnego zdania. Dyskutuj. Zasadnicze znaczenie ma umiejętność odmawiania. Naucz się mówić "nie". Nie bój się. Buduj poczucie własne wartości. Wyrażaj opinie nawet wtedy, gdy nie są podobne do większości, masz prawo mieć własne zdanie. Nie rezygnuj z rzeczy, które Ci się należą, nie bój się o nie upomnieć. Z doświadczenia wiem, że dużo osób ma z tym problem, pokonanie wewnętrznej granicy samych siebie sprawia im niesamowity problem. Spróbuj zwyciężyć nad samym sobą! Mów: co myślisz, co czujesz, czego potrzebujesz. Afirmuj samego siebie, miej odwagę mówić co Cię gryzie. 
Ucz się. Poznaj ciekawe metody uczenia się i zastosuj je na własnej skórze. Uwierz, że możesz się nauczyć! Ilość wiedzy, którą jest w stanie pochłonąć nasz mózg jest nieograniczona (sposobom efektownego uczenia się zostanie poświęcony osobny wpis). Ucz się tyle ile możesz, a z czasem będziesz mógł więcej. Systematyczne (częste) uczenie się tym z większą łatwością przychodzi, im więcej się uczymy. Zdolność mózgu pod względem kojarzenia wzrasta z wiekiem, dlatego łatwiej kojarzymy wiedzę z doświadczeniami. Zatem wiek nie jest dobrą wymówką od nauki. Na naukę zawsze jest czas. Najlepiej się uczy rzeczy, które nas interesują dlatego starajmy się pogłębiać naszą wiedzę z ulubionych dziedzin.Warto postawić sobie wyzwanie związane z przeczytaniem trudnej książki do końca, po zakończeniu której (nie wcześniej) możesz przyznać sobie wcześniej wyznaczona nagrodę.
Miej dystans i rozeznanie. Umiejętność podejścia do pewnych spraw z dystansem jest w pewnym sensie zaletą. Ludzie często są wybuchowi i nerwowi, prawdopodobnie przyczyną jest nieustającą gonitwa, brak czasu dla siebie, stres, życie w ciągłym napięciu. Jak wypracować w sobie dystans i rozeznanie? Wystarczy kilka prostych rad:
 • spróbuj przeczyć trzy dni bez informacji (internet, telefon, gazety, radio), całkowite odcięcie się pozwoli na odprężenie, wyciszenie;
 • rozmyślaj; zaplanuj w ciągu dnia przerwę na rozmyślanie o życiu, spróbuj nie myśleć już o tym w ciągu reszty dnia;
 • zadbaj o własny spokój, nie denerwuj się na innych tylko dlatego, że są zdenerwowane i ciągle czegoś od Ciebie oczekują; może warto z nimi porozmawiać, wspólnie zastanowić się nad rozwiązaniem problemu;
 • obserwuj siebie; swoje zachowanie, emocje, odczucia i myśli, spróbuj je nazwać i wypracować dystans;
Wiedzę możemy zdobywać na każdym kroku w ciągu normalnego dnia, mądrości nie da się nauczyć. Dlatego pracuj nad sobą, obserwuj własne zachowanie, uczucia. Panuj nad sobą i nie bądź impulsywny.  Zawsze przemyśl coś dwa razy, może za drugim razem uda Ci się nabrać dystansu?

Następną w kolejności jest Cnota Odwagi, szczegółowo zostanie ona opisana w innym poście, tymczasem zapraszam do refleksji i przemyśleń.

Olga

1 komentarz:

 1. zgadzam się z każdym napisanym przez Ciebie słowem! :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...