poniedziałek, 10 czerwca 2013

6 cnót życia szczęśliwego: 2. Odwaga

Przysłowie mówi: Do odważnych świat należy! Czym zatem jest odwaga? Cecha ceniona, dzięki której jesteśmy zdolni do walki i pokonywania przeszkód. Działamy z energią i entuzjazmem w sytuacjach, które nie stwarzają pewnego gruntu pod nogami. Co zrobić żeby być odważnym i dążyć do spełniania celów bez większych przeszkód? Najważniejsze być sobą. Autentyczność i szczerość są podstawowymi cechami do wyrażania siebie, takim, jakim się jest. Mówienie tego co się myśli jest tym elementem naszego życia, które wymaga nie lada odwagi. Osoby nieśmiałe i nie wierzące w siebie mają na pewno z tym duży problem, dlatego praca nad samym sobą jest odpowiednią drogą (bardzo ciężką) do osiągnięcia pełni szczęścia. Warto obserwować samego siebie i swoje zachowanie. Należy jednak pamiętać, że nie chodzi o to, żeby mówić wszystko wszystkim, ale żeby relacje z innymi były na prawdę szczere.
Walcz. Nie poddawaj się gdy coś nie wychodzi. Przyjmuj wyzwania i stawiaj im czoło. Jak? Osoby, które mają z tym problemy powinny zapamiętać kilka podstawowych zasad:
 • Rozwiązuj problemy. Nie mam na myśli tylko tych trudnych, ale również zwykłe codzienne wyzwania, które w pewnym sensie są dla nas małymi problemami, które musimy rozwiązać. Ważne, by nigdy nie odkładać nic na później i starać się być systematycznym. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj. Nie masz czasu? Zorganizuj sobie kilka wolnych chwil, jak tego dokonać to proste.
 • Rób rzeczy, których się obawiasz. Nie mam na  myśli od razu skoku ze spadochronem, czy na bungee, ale o codzienne sprawy, które wzbudzają nasze obawy. Rozmowa z kimś bliskim na delikatny temat. Dokończenie trudnego projektu, co do którego jesteśmy pełni obaw itp. Chodzi o przekroczenie swoich możliwości, a nie uleganie wątpliwościom, które nas zdominowały. Małymi krokami do celu! Im częściej będziesz przekraczać swoje wątpliwości, tym bardziej stanie się to naturalne. 
 • Ćwicz. Może to dziwne ale wysiłek fizyczny (regularny) doda Ci pewności siebie i pozytywnie wpływanie na zdrowie.
 • Wyrażaj głośno swoją opinie. Nie bój się wyrazić innego zdania, tylko dlatego,że większość uważa inaczej. Należy jednak pamiętać o granicy pomiędzy wyrażaniem swojego zdania, a grubiaństwem.
Bądź wytrwały. Nie siła, lecz wytrwałość czyni wielkie dzieła - pisał Samuel Johnson.  Zawsze kończ to, co zaczniesz. Wytrwałość sprawia, że jesteśmy z siebie zadowoleni i dumni, ale jednocześnie wymaga dużo pokory i cierpliwości (cechy coraz rzadziej spotykane). Wytrwałość prowadzi do zwycięstwa czyli do osiągnięcia celów (prawidłowo wybranych). Co ułatwi nam bycie wytrwałym?
 • Wypisane cele. Zapisz na kartce cele, które chciałbyś osiągnąć w życiu.
 • Przekształć marzenia w projekty. Jak? To proste. Większość z Was ciągle wprowadza do swojego życia różnego rodzaju projekty. Osoby, które jeszcze nigdy tego nie robiły a chciałyby spróbować muszą pamiętać, że całkowite zaangażowanie to podstawa. Gdy dokonasz już wyboru realizacji marzenia przy pomocy projektu rozplanuj go. W formie pisemnej opisz wszystkie etapy dzięki czemu ułatwi Ci to koncentrację na pracy. Aby ułatwić sobie jeszcze bardziej możesz rozpisać pracę na kolejne dni, ważne by każdego dnia zrobić coś, co przybliży Cię do celu.
 • Sport - chyba wszędzie go wymieniam ;) Dzięki regularnym ćwiczeniom wyrobisz w sobie wytrwałość, a przy okazji zyskasz na zdrowiu.
Pozytywne myślenie i entuzjazm to podstawa. O pozytywnym myśleniu było już mówione wcześniej, ale warto przypomnieć o sile jakie skrywa w sobie pozytywne podejście do życia. Pozwolę sobie powiedzieć, że osobami szczęśliwymi są na pewno entuzjaści. Dlaczego? Dlatego, że łatwo dają się wciągnąć w wir życia, cieszą się nim i zachwycają drobnostkami. Z radością patrzą w przyszłość. Nie przyglądają się biernie jak życie przelatuje im przez palce, działają! Żeby odkryć/obudzić w sobie entuzjazm i pozytywne nastawienie do życia należy:
 • sporządzić listę tego, co lubisz w swojej osobowości i życiu, wypisz wszystkie pozytywne wydarzenia, osiągnięcia, własne zalety i zastanów się ile to dla Ciebie znaczy;
 • według naukowców optymistą można się stać. Tak więc to od Ciebie zależy czy widzisz szklankę do połowy pełną a nie od połowy pustą;
 • dostosuj się; nie złość się gdy nici z wyjazdu, który planowałaś tak długo, postaraj się odnaleźć dobre strony w każdej sytuacji i cieszyć się życiem;
 • naucz się mówić tak! Nie przekreślaj z góry wszystkich propozycji, zastanów się dwa razy zanim odmówisz;
 • zadawaj się z optymistami, dlaczego? Ludzie się rodzą z wrodzonym instynktem naśladowania;
 • wierz w siebie, powtarzaj sobie, że dasz rade, uda się! To na prawdę pomaga!
 • wizualizuj najgorsze, tak najgorsze! To dziwne ale wizualizacja czarnego scenariusza, może pomóc nam w pozytywnym myśleniu. Chodzi przede wszystkim o to, żeby na początku wyobrazić sobie najgorsze, a później powiedzieć sobie głośno "Nie chcę tego!" Gdy już to zrobisz wyobraź sobie wymarzony scenariusz i powiedz: "Tak, to jest to, czego chcę!"

Mam nadzieję, że te kilka prostych rad pozwoli uaktywnić Waszą odwagę!

Olga

2 komentarze:

 1. Ale czy to tylko kobiecy punkt widzenia?:) Jestem facetem i myślę podobnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie tylko kobiecy.. ale widziany oczami kobiety ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...