środa, 19 czerwca 2013

6 cnót życia szczęśliwego. 3. Człowieczeństwo

Na samym wstępie należą Wam się przeprosiny za dość długie braki. Zbliżam się do obrony i do tej pory to pochłaniało mój czas. Oprócz tego miałam kilka innych istotnych rzeczy na głowie, które uniemożliwiały mi systematyczne wpisy na blogu. Ale już wracam do Was. Wszystkie najważniejsze rzeczy/zadania mam już za sobą i spokojnie mogę częściej tu zaglądać. W związku z tym ciąg dalszy cnót życia szczęśliwego...

Jak być dobrym człowiekiem? 

Często słyszymy, bądź człowiekiem.. albo ale on jest nieludzki.. co to właściwie znaczy być człowiekiem? Z założenia oznacza to zdolność do nawiązywania relacji, które powinny być oparte przede wszystkim na  szacunku i miłości w stosunku do ludzi, którzy nas otaczają. Człowieczeństwo przejawia się we wszystkich interakcjach, w jakie wchodzimy nie tylko z najbliższymi, ale również z ludźmi dla nas obcymi. Zatem jakie cechy powinien mieć dobry człowiek?


Po pierwsze powinien KOCHAĆ. Należy pamiętać o relacjach nie tylko zwykłych, międzyludzkich, ale również o tym, aby nie spadły na drugi plan relacje intymne i osobiste. Mają one ogromne znaczenie gdyż w życiu nie wystarczy sam fakt kochania i bycia kochanym. Przede wszystkim chodzi o poczucie więzi, wspólnoty oraz wzajemności. Co zrobić żeby odkryć w sobie na nowo miłość i pokazać ją najbliższym?


 • Nie rezygnuj z zaproszeń. Życie w społeczeństwie, które tworzymy jest ściśle związane ze szczęściem ( badania dowodzą, że relacje z innymi są jednymi z najsilniej determinujących czynników szczęścia), ludzie nie potrafią żyć w samotności gdyż są stworzeniu do funkcjonowania w grupie z innymi. Są owszem osoby, które lubią jedynie swoje towarzystwo, jednak kontakt z innymi w bardzo dużym stopniu stymuluje nas samych. Dlatego nie rezygnuj z zaproszeń od znajomych czy rodziny. Sam/a również organizuj spotkania, na których będzie można miło spędzić czas. Taki sposób spędzania wolnego czasu z pewnością pozytywnie na nas wpłynie. 
 • Przyjęcie niespodzianka. Myśleliście kiedyś żeby sprawić komuś przyjemność i wydać na jego cześć przyjęcia o którym nie będzie widział? Organizacja czasu drugiej osobie jest często miłym zaskoczeniem. Czas jaki na to poświęcimy przyniesie korzyści przyjemne oraz pożyteczne. Możesz się świetnie przy tym bawić. Warto zaangażować większą liczbę osób dzięki czemu niespodzianka i zaskoczenie będzie jeszcze większe. Oczywiście przyjęcie niespodzianka nie jest regułą. Chodzi o to, żeby pamiętać, że sprawianie przyjemności w postaci niespodzianek i nie tylko pozytywnie wpływa na nasze relacje z druga osobą. Dzięki temu pokazujemy że nam zależy ;)
 • Czas to nie zawsze pieniądz. Czas jest wartością bezcenną, dlatego właśnie jest on wspaniałym prezentem dla drugiej osoby. Poświęcając swój czas - dajesz od siebie bardzo dużo.
 • Jeśli przeczytałeś/aś powyższe wskazówki zastanów się nad własnym sposobem kochania i bycia kochanym. Czy poświęcasz wystarczająco dużo czasu innym? Czy okazujesz miłość? W jaki sposób reagujesz na okazywaną miłość?
 • Kocham Cię! Dwa magiczne słowa, których niektórzy ludzie zwyczajnie się boją. Mów je wszystkim których kochasz. Nie tylko partnerowi, ale pamiętaj o innych bliskich Ci osobach: dzieciach, rodzicach, dziadka, rodzeństwie.. Tak nie wiele, a znaczy tak wiele. 
Po drugie powinien być inteligentny - emocjonalnie. O co chodzi? Chodzi o to, żeby panować nad własnymi emocjami i umiejętnie je rozpoznawać. Dzięki temu nawiązujemy dobre znajomości, utrzymujemy stosunki z ludźmi oraz skutecznie się komunikujemy. Warto wiedzieć, że sami możemy pracować i doskonalić naszą inteligencję emocjonalną, a oto w jaki sposób tego dokonać:
 • Przyjrzyj się sobie i odkryj szkodliwe postawy w relacjach interpersonalnych. Jeśli już tego dokonasz łatwiej Ci będzie je kontrolować i w odpowiednich momentach powstrzymywać.
 • Pracuj nad emocjami. Można się nauczyć rządzić emocją, ale niestety nie można jej wyeliminować całkowicie. Podstawą jest uznanie tego co odczuwamy. Jest to nasz punkt wyjścia..
 • Dobrym sposobem jest również prosta czynność tj. uczestnictwo w aktywności grupowej. Wyrażaj swoje zdanie i opinie, jednocześnie równoważąc to ze zdaniem innych. 
 • Bądź empatyczny.
 • Jeśli jesteś skłócony z kimś - przerwij to. Porozmawiaj i pogódź się z tą osobą. Wysłuchaj jej punktu widzenia, ale także wypowiedz swój. Znajdź wspólne rozwiązanie. 
Po trzecie bądź uprzejmy i hojny dla innych. Pamiętaj - dobro powraca. Nie chodzi tu o to, żeby każdemu, wszędzie i zawsze sprawiać przyjemność - bo tak wypada. Nasza uprzejmość musi pochodzić z naszych uczuć i potrzeb. Być uprzejmym to dbać o siebie i o innych, gdy jedno nie wyklucza drugiego. Uprzejmość jest komunikatywna-jeśli jesteś uprzejmy dla innych, inni dla Ciebie też są. Jest ona również formą szlachetności, gdyż wszelkie dary jakie czynimy dla drugiego są jej przejawem. Radość płynąca ze szczęścia innych czyni nasze życie bardziej wartościowym. Jak odkryć na nowo uprzejmość i hojność?
 • Oddawaj przysługi.
 • Sprawiaj przyjemność bliskim.
 • Postaraj się zrobić raz w tygodniu dobry uczynek.
 • Uczyć dar. Chodzi o to, że każdy z nas lubi coś dostawać, nie mam na myśli drogich prezentów ale miłe gesty, które sprawiają przyjemność. Powiedz komplement żonie. Kup kwiatka babci. Uśmiechnij się do przechodnia. Taka postawa może być dobrym nawykiem, który pozytywnie wpłynie na poczucie zadowolenia;)

Bycie dobrym człowiekiem nie polega tylko na przelewaniu dużych sum pieniędzy na konta potrzebujących, to również, ale czy osoba, która ma ich w nadmiarze i przeznaczy niewielki procent dla innych bo tak wypada, bo inaczej będą mnie postrzegać..jest dobrym człowiekiem? Nie mi to kwestionować, ale należy pamiętać że dobroć musi płynąć z serca. Nie ważne czy to będzie kwota z kilkoma zerami, zakupy czy uśmiech. Ważne, by to co robimy było prawdziwe. Sztuką nie jest być człowiekiem, ale być dobrym człowiekiem.PS. Dla osób, które w ankiecie głosowały na większą ilość postów modowych - już niebawem duża dawka mody!


Buziaki-Olga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...