środa, 2 kwietnia 2014

3XS - Samokształcenie cz. II

Dlaczego samokształcenie jest dobre? 
Nauka szkolna z reguły wpisana jest w ściśle określoną strukturę. Sformułowane w niej schematy narzucone są z góry. Bez dyskusyjnie. Samokształcenie ma tę zaletę, że nikt nam nic nie narzuca, a formę,  sposób i zakres nauki dobieramy samodzielnie. "Bierzemy naukę we własne ręce" - po prostu.

Jest to trudna droga, zwłaszcza dla tych, którzy nie chcą nad sobą pracować.Warto jednak pamiętać, że dzięki samouctwu zyskujemy nie tylko "tą" jedną, jedyną, nową umiejętność/wiedzę, to także praca nad sobą, poznawanie siebie, swojego charakteru i osobowości. Dzięki samodzielnej nauce możemy doskonalić takie umiejętności jak: systematyczność, organizacja, siła walki, samodyscyplina, koncentracja, samokontrola.. i wiele, wiele innych przydatnych w życiu.

"Zawsze wybieraj najtrudniejszą drogę, tam nie ma konkurencji"
Charles de Gaulle

Samokształcenie przede wszystkim wyrabia nowe nawyki. Nie ma ograniczeń i nie zamyka się w żadnych ramach. Sami decydujemy jak chcemy się uczyć. Jest to idealna szansa na odniesienie sukcesu - czemu by nie skorzystać? Jak dla mnie, jest to umiejętne wykorzystanie tego, co oferuje nam życie. Skorzystajmy z tego, drugiej szansy nie będzie.

Jak wcześniej wspomniałam samouctwo nie jest prostą drogą, aby jednak była ona efektywna trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach:
 1. motywacja - bez motywacji nie ma pracy, wszystko robimy z jakiegoś powodu. Ja uczę się samodzielnie angielskiego bo mam jasno określony cel, który mnie motywuje ;)
 2. znajomość siebie i własnych potrzeb - sami musimy wiedzieć czego tak naprawdę chcemy,
 3. jasno określony cel,
 4. metody - najważniejsza sprawa przy samouctwie i zarazem najwspanialsza, metody dobieramy do własnych potrzeb i predyspozycji - sami,
 5. plan - aby samodzielna nauka była skuteczna należy nakreślić plan działania,
 6. materiały - z czegoś trzeba się uczyć ;)
 7. dobra kondycja psychiczna - ma duże znaczenie, mało, który pesymista "pozytywnie" podchodzi do nauki ;) osoby, które same nie potrafią się zdyscyplinować też nie odniosą wymarzonych sukcesów (jak to zmienić - w następnym poście),
 8. błędy - każdy je popełnia, jednak podczas samodzielnej nauki sami musimy je weryfikować, doszukiwać się nieznanych odpowiedzi i nurtujących zagadnień; wiąże się to również z weryfikacją źródeł z jakich korzystamy, warto czasem je sprawdzić,
 9. samodyscyplina i samokrytyka,
 10. umiejętność koncentracji dłużej niż 5 minut ;),
 11. rzetelność - samodzielna nauka nigdy nie będzie miała sensu, jeśli to co robimy, będziemy robić pobieżnie,
 12. zaangażowanie - wiąże się z poprzednim punktem; samouctwo ma sprawiać nam radość, mało kto o tym myśli słysząc o nauce; gdy będzie nam to sprawiać radość to nie będziemy mieć problemu z zaangażowaniem,
 13. świadomość  - po co ja się uczę? Patrz punkt 3 ;) 
Oczywiście przy samokształceniu trzeba pamiętać o innych szczegółach takich jak np. miejsce pracy. Otoczenie, w którym staramy się skupić ma bardzo duży wpływ na efekty naszej nauki. Z własnego doświadczenia wiem, że zanim zacznę się uczyć, najpierw muszę uporządkować swoją przestrzeń, nie wyobrażam sobie bałaganu na biurku :) Ale podejrzewam, że są osoby, którym nieporządek w zupełności nie przeszkadza :)
Duże znaczenie ma również nasza kondycja psychofizyczna, po ciężkim i męczącym dniu, który się zaczął o 5 rano, a skończył o 20 wieczorem trudno mówić o efektywnej pracy. Odpowiedni wypoczynek i należyta liczba przespanych godzin również mają na nas wpływ. Ba! Dieta! Ona także decyduje o naszej wydajności. Krótko mówiąc zdrowe i regularne posiłki oraz minimalna liczba przespanych godzin, wymagana dla zdrowego człowieka po części (nie małej) decyduje o tym, jak wygląda nasze samokształcenie, a na pewno jakie są tego efekty.

Nie małe znaczenia mają także bodźce, które spotykamy każdego dnia. Mowa oczywiście o inspiracjach. Dlaczego by ich nie wykorzystywać? Umiejętne korzystanie z wpływu otoczenia może pozytywnie przyczynić się do naszego samokształcenia. Nie zapominajmy tez o ambicji, o której chyba powinnam powiedzieć na początku, nie zrobiłam tego jednak, ponieważ temat ludzkich ambicji i ich braku zasługuje na osobny wpis.

W obecnych czasach dużą rolę odgrywa "nowoczesna cywilizacja", która jest siłą napędową dla samokształcenia. Nowe technologie i to, co oferuje nam życie, zachęca i co lepsze, umożliwia dostęp do samorozwoju. Należy jednak umiejetnie z tego korzystać, co dla niektórych proste nie jest.

Już na koniec: samokształcenie zależy przede wszystkim od ambicji, motywacji, a także indywidualnych zdolności i predyspozycji człowieka. W odniesieniu sukcesu - nie ma drogi na skróty.
Mam cichą nadzieję, że wyniesiesz z tego artykułu  coś dla siebie i wykorzystasz to jak tylko najlepiej potrafisz w swoim życiu, 

Pozdrawiam,
O.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...