sobota, 28 czerwca 2014

Jak wykorzystać wakacje

Dla wielu studentów i uczniów zaczął się czas wakacji. Większość kontynuuje prace podjętą podczas roku akademickiego, ale część dostała właśnie 3 miesiące dla siebie. Jak skutecznie i przede wszystkim dobrze wykorzystać wakacyjny czas? Odpoczynek? Owszem, ale ile można. Oto kilka moim propozycji na nadchodzący czas.
1. Odpocznij 
Odpoczynek po aktywnym roku szkolnym i akademickim należy się każdemu, byle nie za długo. Szkoda czasem życia na  nic nie robienie ;) z wyjątkiem aktywnego odpoczynku. Zawsze można połączyć wycieczkę rowerową z piknikiem i wylegiwaniem się pod gołym niebem :)

2.Uporządkuj swoją przestrzeń
Porządki zawsze poprawiają mi humor. Wolny czas można wykorzystać na przejrzenie wszystkich szaf i szafek. Warto uporządkować swoją przestrzeń nie tylko pod katem garderoby, ale także pod katem odgruzowania się. Powyrzucać niepotrzebne rzeczy, papiery, notatki. Zrobić przegląd plików w komputerze. Uporządkować można wszystko. Nawet ogródek u babci.

3. Zaplanuj urlop/wycieczkę
Wyjazdy wakacyjne z reguły planuje się dużo wcześniej, ale jeśli nie mieliście nic w zanadrzu warto się zastanowić gdzie można pojechać, pójść, odpocząć. Czasami niewielkim kosztem można świetnie się bawić. Wycieczka rowerowa? Weekend pod namiotem? A może podróż autostopem?

4.Zmień narzekanie na działanie
To świetny czas na zrobienie wszystkich tych rzeczy, na które przez cały rok nauki nie mieliśmy czasu bo ciągle coś.. Ja mam sporą kupkę książek, które czekają aż je otworzę. Ostatni miesiąc spowodował, że nawet blog zszedł na drugi plan. Zakładka z artykułami do przeczytania również jest długa. To czas na zaległości!

5.Praca
Praca wakacyjna jest najczęstszą (chyba) opcją wybieraną przez studentów/uczniów. Część wyjeżdża za granice, część zostaje w miastach akademickich,  by tam szukać szczęścia. Chciałbyś pracować ale myślisz, że nic nie znajdziesz? Mylisz się! Już teraz zacznij czegoś szukać zamiast przeglądać facebooka.

6.Wyloguj się
 Nie chodzi mi o wylogowanie się z rzeczywistości i całkowite oddanie przyjemności lenistwa, ale ograniczenie czasu spędzanego przed komputerem. Wyloguj się z facebooka i innych portali społecznościowych, złap trochę słońca, idź na spacer z psem, ugotuj coś.

7.Bądź fit
Lato to czas bikini, całą zimę i wiosnę pracujemy na to, co prezentujemy w pięknych strojach kąpielowych i  szortach. Dlaczego teraz masz przestać ćwiczyć? Właśnie teraz masz czas by kilkukrotnie zwiększyć swoje możliwości. Basen? Bieganie? Rower? Tak!

8.Zaplanuj najbliższe 3 miesiące
Plan nadchodzących 3-miesięcznych wakacji pozwoli na ogólne rozeznanie możliwości i czasu, który możemy wykorzystać w dowolny sposób. Zrób listę rzeczy, które chciałbyś zrobić w tym czasie, a na które nie było wcześniej czasu. Kilka książek czeka na przeczytanie? Śmiało. Kilka filmów stoi w kolejce? To ten czas. Zrób wszystko to co dotyczy punktu 4 ;)

9.Nie zapomnij o sobie
To, że nie masz codziennego obowiązku wstawania wcześnie do szkoły, nie zwalnia Cię z obowiązku dbania o siebie :) Wykorzystaj ten czas tak, abyś Ty i Twoje ciało żyły w zgodzie, spokoju. Nie zapominaj o uśmiechu!

10. Poszukaj czegoś dla siebie
Wakacje to idealny czas na zorientowanie się w rynku pracy, szkoły i w ogóle edukacji. Warto zastanowić się nad sobą i swoim życiem i po prostu robić coś w tym kierunku. Może dodatkowe studia? Może w pobliskim mieście ktoś organizuje szkolenie/warsztaty, które Cię zaciekawią? Koła zainteresowań? A może Twoja uczelnia otwiera nowy kierunek? Sprawdź to :)    

11. A może język?
 A może warto podczas wakacji podszkolić obcy język? Tematyka wakacyjna będzie strzałem w dziesiątkę. Przyda się podczas wakacji ;) Połączymy przyjemne z pożytecznym ;)


Co jeszcze można dodać?
A może chcielibyście żeby każdy z punktów rozwinąć w osobnym poście? Jak Wam się podoba taki pomysł?

Pozdrawiam,
O.

1 komentarz:

  1. Wiele z wspomnianych przez Ciebie pomysłów pojawiło się również w mojej głowie. Niektóre jak np. porządki mam już za sobą. Poza tym jestem w trakcie odpoczynku i powoli przechodzę w fazę pytań: co dalej? Jaka ma być moja przyszłość? A dzisiejsza deszczowa pogoda wybitnie nastraja mnie do tego typu przemyśleń ;-)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...