czwartek, 13 marca 2014

3xS-powrót


Cykl 3xS to według mnie klucz do sukcesu.
Zapowiedziany bardzo dawno na facebooku cykl czeka na swoją kolej.


Czy warto wymagać od siebie? Niewątpliwie tak, a czy Ty wymagasz od siebie?

"Wymagajcie od siebie choćby inny od Was nie wymagali". To słowa Karola Wojtyły, które według mnie mają bardzo głębokie znaczenie. W krótkim zdaniu zawarty jest klucz do sukcesu, spełniania marzeń i do szczęścia. Tylko pracowitość i wytrwałość doprowadzą nas do wyznaczonego celu. Jak być wytrwałym? Wymagać od siebie!


Co to jest 3xS i dlaczego warto to przeczytać?

3xS to cykl postów mojego autorstwa, które mają pomóc mi i Wam  w odniesieniu sukcesu. Nie chodzi tu
o sukces jaki sobie wyobrażamy gdy słyszymy to słowo - czyli bogactwo, luksus, dobra pozycja społeczna... Mam na myśli sukces w odniesieniu do nas samych. Naszego podejścia do życia i spełnienia - przecież każdy chce być szczęśliwy. Każdy może - na swój sposób. A ja udowodnię Wam, że warto wymagać od siebie.

"W życiu wygrywa ten, kto pokonał samego siebie. Pokonał swój strach, swoje lenistwo, swoja nieśmiałość".

Samorealizacja, Samokształcenie, Samodyscyplina - trzy osobne elementy, a jednak zależne od siebie. Co maja ze sobą wspólnego? Dlaczego postanowiłam je połączyć w 3xS? Bo trzecie nie istnieje bez drugiego, drugie bez pierwszego, a pierwsze bez nich obu.
Aby się realizować potrzebujemy kształcenia, aby się samodzielnie kształcić potrzebujemy samodyscypliny. To niewiarygodne jak wiele zależy od nas samych. A jednak.
Dlaczego akurat chcę poruszyć taką tematykę? Jeśli choć w małym stopniu wiecie o czym piszę i czym są wyżej wymienione elementy naszego życia łatwo Wam zauważyć, że mimo, że nie zwracamy na to szczególnej uwagi to są one od siebie zależne, a od nich nasze życie.
Rok temu przeprowadzałam badania na potrzeby pracy naukowej na temat szczęścia współczesnej młodzieży. Większość z nich na pytanie co najbardziej determinuje poczucie szczęścia odpowiadała SAMOREALIZACJA. Jest to dość ciekawe z racji na wiek tych młodych ludzi. Już w szkole średniej są oni świadomi jak ważna w życiu człowieka jest samorealizacja, spełnianie marzeń i osiąganie celów. Zaskoczyli mnie bardzo pozytywnie. Samorealizacja jak wiemy jest wpisana w nasz życiorys. Jedni realizują się w małym stopniu "bo tak wypada". Kończą studia "bo trzeba mieć papierek", inni zaś korzystają z tego co oferuje im życie z wszystkich sił, przenoszą góry by dojść do celu, a gdy są wyrzucani drzwiami, wchodzą przez komin. W ten sposób realizują się i dążą do wyznaczonych celów. Aby dojść na szczyt trzeba ciężko pracować, wymagać od siebie i nie poddawać w najtrudniejszych chwilach. Chcemy być najlepsi, aby do tego dojść większość z nas doskonali się na własną rękę, samodzielnie poszerza horyzonty i zdobywa nowe doświadczenia. 
Czy już widzisz ile ma wspólnego samorealizacja z samokształceniem?
Aby pogłębiać wiedzę i umiejętności samodzielnie kształcimy się z dziedzin przez nas lubianych. Dla jednych będzie to fizyka - astronomia, dla innych celne strzelanie. Zauważcie, że w wielu przypadkach nasze hobby jest pewnego rodzaju formą samorealizacji.  Samodzielnie czytamy artykuły na ulubione tematy i doskonalimy wiedzę.
Aby jednak samodzielnie się kształcić potrzebujemy ostatniego elementu dzisiejszej układanki. Samodyscypliny. Jedna z najtrudniejszych według mnie rzeczy w życiu człowieka. Kto nie ma problemu z samodyscypliną? Chyba każdy, a na pewno większość. Z własnego doświadczenia wiem, że bardzo często z wielkich słów i planów nic nie wychodzi i to nie dlatego, że czegoś nie potrafię, bo człowiek wszystko potrafi, tylko wcześniej musi się tego nauczyć. Nie też dlatego, że nie chcę, bo chcę, ale dlatego, że nie potrafię albo po prostu mi się nie chce samej zdyscyplinować. Gdy nie ma dyscypliny nie ma działania, gdy nie ma działania nie ma realizacji. 
Samodyscyplina jest tak istotna w naszym życiu, że wielu z nas nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Tak naprawdę to od niej wszystko zależy, to czy wstaniesz wcześniej by mieć dłuższy dzień i więcej zrobić, to czy pójdziesz dziś na wykład by dowiedzieć się nowych ciekawych rzeczy, to czy odżywiasz się zdrowo, by uniknąć chorób. Samodyscyplina jest silnym przeciwnikiem lenistwa, jednak gdy stają razem na ringu nie zawsze pomagamy jej wygrać. Dlaczego? Przecież to ona jest jedynym kluczem do sukcesu.Chciałabym tą krótką zapowiedzią zachęcić Was do śledzenia tego, co w najbliższym czasie będzie pojawiać się na blogu. Po długiej przerwie wracam ze zdwojoną siłą i nowymi pomysłami. Już niebawem pierwsza część cyklu 3xS - Samorealizacja. 

Jak Wam się podoba pomysł? 

Pozdrawiam,
O.

2 komentarze:

  1. Cieszę się, że wróciłaś. I liczę, że cykl wkrótce się pojawi. Jestem ciekawa Twoich pomysłów :-) Bo z tematami, które zamierzasz poruszyć, jest tak, że informacji o nich nigdy za wiele.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nawet nie wiesz jak bardzo mnie cieszą Twoje słowa! Dziękuję za zainteresowanie :) Już wkrótce pierwszy post z cyklu :) Do-przeczytania! Pozdrawiam ;)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...